Cat. No.
https://www.scilogex.com/web/image/product.template/1251/image_1920?unique=40a34c2
SCILOGEX SCI-UV1000 Spectrophotometer 200 -1000nm, with Tungsten Lamp & Deuterium Lamp, 4-cell holder, 4 x 10mm/3.5ml glass square cuvettes and 2 x 10mm/3.5ml quartz square cuvettes, USA plug, 110/220 V, 50/60 Hz, 80 W
2,550.00 2,550.00 In stock
Please contact us for availability
Weight: 22.95 kg
Currently Out-of-Stock
This combination does not exist.
Add to cart Buy now
For more information please call +1 (860) 436-9221 or email us at [email protected]
Get the best price
for your organization today
Product Features
  • Bluetooth wireless printing
  • USB for transferring data to flash drive
  • Large sample compartment: To accommodate 5–100mm path length cuvettes with optional holders. A variety of optional accessories are available.
  • Can be used with films 1-3mm using 18900339 holder.
  • cTUVus & CE Certified.
Product Specifications
Optical System Single Beam
Light Source Tungsten lamp & Deuterium lamp
Spectral Bandwidth 4.0nm
Wavelength Range 200-1000nm
Wavelength Accuracy ±2nm
Wavelength Repeatability ≤1nm
Photometric Range -0.3 - 3.0 A, 0 - 200%T
Photometric Accuracy ±0.003 A @ 0.5 A, ±0.006 A @ 1.0 A, ±0.5%T @ 100%T
Photometric Repeatability ≤0.0015 A @ 0.5 A, ≤0.003 A @ 1.0 A, ≤0.25%T @ 100%T
Stability ≤0.002 A/h @ 500 nm
Stray Light ≤0.2%T @ 220&360nm
Sample Compartment 4-position, 10mm path length. Cuvette size 10 x 10 x 4.5mm (3.5ml)
Display LCD
Output USB Port & Parallel Port ( Printer)
Power 110/220VAC, 50/60Hz, 120W
Dimension(L×W×H) 490×360×210mm